O 90-letniej historii związanej z tym miejscem rozmawialiśmy z Ireneuszem Jarzyńskim, autorem powstającego filmu o warsztatach.
Przed laty mury dawnego „mechanika” przy ul. Piotra Skargi 21 co roku opuszczały setki ślusarzy, frezerów, tokarzy i odlewników. To było elitarne miejsce i szkoła, która cieszyła się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród młodych pabianiczan. Młodzież dojeżdżała do szkoły z całego województwa. Przepisem na sukces „mechanika” był olbrzymi kompleks budynków warsztatowych.
Na pomysł nakręcenia filmu upamiętniającego ten okres świetności szkoły wpadł jej absolwent i pasjonat lokalnej historii Ireneusz Jarzyński.
- To w sumie już mój siódmy film – mówi pan Ireneusz. - Pierwsze opowiadały o pabianickich szkołach, „mechaniku”, I i II LO. Nakręciłem film o SP nr 5 z okazji 100-lecia szkoły. Kolejne projekty to filmy o Jadwidze Wajsównie i parafii Najświętszej Marii Panny w Pabianicach.
W najnowszym filmie „Warsztaty Szkoły Rzemiosł” pan Ireneusz przybliży historię tego miejsca.
Na kartach warsztatowej historii
Szkoła wybudowana została w 1927 roku. Równolegle powstały warsztaty. W pierwszej kolejności wybudowana została wielka hala odlewni. Przez lata „mechanik” rozwijał się i stawał znaną, elitarną szkołą w województwie, a nawet Polsce. W tym czasie słynie z warsztatów i odlewni, gdzie powstają pomniki – Tadeusza Kościuszki, nasz pabianicki pomnik Niepodległości i wiele innych. Szkoła zostaje zamknięta w okresie okupacji, zajmują ją Niemcy. W budynkach warsztatów rusza produkcja zbrojeniowa.
- Po wojnie szkoła razem z warsztatami się odradza – opowiada twórca filmu. - W latach sześćdziesiątych przeżywa rozkwit. Jest potrzeba wybudowania nowych budynków warsztatowych, bo stare, przedwojenne, nie wystarczają. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstaje olbrzymi kompleks budynków.
W 1975 roku warsztaty ostatecznie oddane są do użytku i prężnie działają do końca lat 80.
- Gdy ja byłem uczniem na przełomie lat 70. i 80., w murach szkoły uczyło się po tysiąc uczniów – opowiada pan Ireneusz. - To była największa pabianicka szkoła techniczna i zawodowa, ciesząca się ogromną renomą i mogąca pochwalić się wysokim poziomem kształcenia.
Po dawnej świetności nie ma śladu
Lata 90. to transformacja polityczna i gospodarcza, która przynosi zapowiedź upadku warsztatów. Napływa mniej zamówień, ubywa uczniów, którzy wybierają coraz chętniej licea ogólnokształcące. Upada przemysł, fabryki się zamykają. Tak dzieje się przez kolejne lata do 2004 roku, w którym warsztaty ostatecznie przestają działać jako jednostka szkolna.
- Są jeszcze próby wykorzystania potencjału tych budynków - dodaje pasjonat.
Powstaje w tym miejscu centrum kształcenia praktycznego, które działa jednak tylko do 2007 roku.
- Przez kolejne lata wszystko niszczeje – dodaje pan Ireneusz. - Trochę nie ma pomysłu, co zrobić z ponadhektarowym placem i budynkami, w których przed laty huczało jak w fabryce.
W 2013 r. władze powiatowe postanawiają wyburzyć warsztatowe budynki i wybudować w tym miejscu basen i lodowisko.
Urzędnicy zaangażowali się w pozyskiwanie pieniędzy na ten cel, ale nie mieli wystarczająco własnych środków, żeby ruszyć z miejsca z pomysłem.
Warsztaty zniknęły z terenu przy szkole w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 roku. Został pusty plac i niewystarczający budżet, żeby uruchomić nową inwestycję.
- Sytuacja wydawała się patowa – dodaje autor filmu. - Gdy warsztaty były burzone, wpadłem na pomysł nakręcenia dokumentu, chciałem też w nim pokazać nową inwestycję, żeby cała akcja zakończyła się jakimś pozytywnym akcentem. Niestety, mijały kolejne lata, a budowa basenu stawała się coraz mniej realna. Ostatecznie pomysł zarzucono. W tamtym czasie zwątpiłem w sens robienia filmu, to byłby bardzo smutny film…
A sporo materiałów było już gotowych. Między innymi wywiady z pięcioma absolwentami, którzy byli równocześnie nauczycielami na warsztatach. Pan Ireneusz do udziału w dokumencie zaprosił (nieżyjącego już) Zbisława Marynowskiego, Wiesława Papiewskiego i Ryszarda Grzegorzewskiego - nauczycieli i kierowników warsztatów, Sławomira Wajdnera, który przez kilkanaście lat był dyrektorem szkoły oraz Zbigniewa Dychto, który był nauczycielem i wicedyrektorem przez krótki okres.
- Panowie wypowiadali się bardzo emocjonalnie – dodaje Jarzyński. - To był kawał ich życia zawodowego. Każdy z nich pokusił się o podsumowanie tego okresu i odpowiedzenie na pytanie, dlaczego warsztaty upadły. Ja w filmie występuję jedynie jako narrator, podaję suche fakty, nie komentuję, posiłkuję się tymi wywiadami.
W 2022 roku na terenie dawnych warsztatów ruszyła budowa hali sportowej. Jej odbiór jest zaplanowany na wrzesień.
- To będzie też czas zakończenia filmu takim pozytywnym akcentem – dodaje pasjonat.
Filmowanie i dokumentowanie to jego pasja
- Z wykształcenia jestem inżynierem, od wielu lat pracuję jako urzędnik w Powiatowym Urzędzie Pracy – mówi pan Ireneusz. - Od kilkunastu lat pasjonuję się lokalną historią. Pomysł nakręcenia pierwszego filmu pojawił się na spotkaniu klasowym, które zorganizowaliśmy na fali portalu Nasza klasa.
I tak powstał pełnometrażowy film o „mechaniku”, który został bardzo ciepło odebrany przez uczniów, absolwentów, nauczycieli i starostę.
- Na fali tego sukcesu z kolegą zrobiliśmy jeszcze filmy o I i II liceum. Po jego śmierci wziąłem całą produkcję na siebie i zacząłem sam pracować nad kolejnymi dokumentami, również od strony technicznej. Sam montuję materiał, obrabiam komputerowo zdjęcia, podkładam swój głos. Szukanie materiałów i kontaktów to moja pasja. Ona jest też tutaj kluczem do sukcesu, bo przygotowanie takiego filmu wymaga czasu i sporego wysiłku.
Komentarze do artykułu: Film o warsztatach "mechanika"
Nasi internauci napisali 21 komentarzy
komentarz dodano: 2023-05-30 23:55:44
komentarz dodano: 2023-05-04 21:06:17
komentarz dodano: 2023-05-03 06:13:24
komentarz dodano: 2023-05-02 21:57:43
komentarz dodano: 2023-05-02 21:49:56
Dlaczego jednak takiej nie powołano w Pabianicach, to już trudno zgadnąć.
komentarz dodano: 2023-05-02 21:36:42
komentarz dodano: 2023-05-02 21:20:15
Święta może i taki stan umysłu uzasadniają, ale w Święto Flagi??
komentarz dodano: 2023-05-02 16:50:16
*pięknie wyglądała ta kazamata w filmowaniu Klosa..."Stawka większa.." Byłem widziałem... Pionowe flagi z hakenkrojcami robiły wrażenie!.. AAA hANS KLOSS... dla operatora kamery był za niski, wiec chodził po .. podeptanych skrzynkach po warzywach! I wyszło dobrze!
komentarz dodano: 2023-05-02 15:50:20
To proste Dzwonie - w ramach różnorakich "oszczędności" rządzącej wtedy Platformy Oszustów, jak np.:
- komunikacja w małych miejscowościach
- jednostki wojskowe
- komisariaty policji
...i wiele, wiele jeszcze innych.
Tylko dotąd nie wiadomo, gdzie te zaoszczędzone pieniądze się POdziały (???)
komentarz dodano: 2023-05-01 20:06:55
Do dzisiaj mam dwu kolegów, którzy kończyli Mechanika, jako technicy. Owszem halę maszynowni zwiedzali, ale nikt palcem nie tknął ich ani obsługiwał..
Jakoś tak się stało wiele lat temu, że zawodówki zniknęły z "profilu" nauczania... Ale życie sobie radzi.
komentarz dodano: 2023-05-01 17:24:52
komentarz dodano: 2023-05-01 16:59:07
Odpisałem konkretnie do twego komentarza a ty znów bzdety, że często !
W gazetach ? A co mnie to ? To zmartwienie zainteresowanych i nie jest to globalny problem w skali Polski ! Zapomniałeś o pozostałych " rekruterach " !
Nooo, z ciebie, to taki polityk, że klękajcie narody ... buhahaha ...
komentarz dodano: 2023-05-01 16:26:04
YanEvan tak samo się zna na potrzebach gospodarki jak na swej POlityce. To, że w Pabianicach małe jest zapotrzebowanie na tokarzy czy frezerów, to wynik tego, że przemysł maszynowy w naszym mieście jest w stanie SZCZĄTKOWYM (choć ogłoszenia w prasie też często się zdarzają). Pracodawcy już nie tylko poszukują fachowców w gazetach (bo to nieefektywne), ale mają do tego headhunter'ów. W miastach, gdzie przemysł maszynowy jest o wiele większy, problem naboru tych fachowców jest o wiele bardziej dotkliwy niż u nas.
komentarz dodano: 2023-05-01 10:16:58
komentarz dodano: 2023-05-01 09:14:08
komentarz dodano: 2023-05-01 06:48:35
... raczej konia z rządu ... buhahaha ...
... poszukuję fachowca innej branży a w ogłoszeniach tylko szwaczki i budowa, i ani razu o " twoich fachowcach ", nawet w aktualnym wydaniu tego Portalu !
komentarz dodano: 2023-05-01 06:44:31
komentarz dodano: 2023-04-30 21:57:43
komentarz dodano: 2023-04-30 18:46:59
Pustaki w zbyt płytkim basenie inteligencji brodzą.
komentarz dodano: 2023-04-30 16:35:33
komentarz dodano: 2023-04-30 15:29:44