Ósmoklasistów jest 453. uczniów, czyli porównywalnie do liczby z ubiegłego roku. Największy nabór był w roku 2018. Wtedy mieliśmy do czynienia z podwójnym rocznikiem, czyli do szkół średnich szli uczniowie kończący zarówno gimnazja, jak i podstawówki. Było ich wtedy prawie 700.
- Mamy obecnie dwadzieścia jeden oddziałów. Szkoły średnie w Pabianicach mają różnorodną ofertę i większość naszych uczniów niej korzysta – twierdzi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. - Czasem zdarza się, że wybierają szkołę poza miastem. Jeśli tak to najczęściej w Łodzi.
Ile będzie oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych na razie nie wiadomo. Starostwo powiatowe planuje otworzyć po 2-4 klasy w każdej szkole. Ruszyła kampania reklamowa, bo każda placówka chce mieć jak najwięcej uczniów. Co roku organizowane były w szkołach dni otwarte. Były przeprowadzane konkursy i różnego rodzaju akcje promocyjne. Nauczyciele chodzili do podstawówek na zebrania z rodzicami, aby opowiadać o szkole i oferowanych kierunkach.
- Na pewno pandemia spowodowała, że uczniowie nie mają szans na osobiste spotkania z rówieśnikami, czy nauczycielami i obejrzenie szkoły od wewnątrz. Mieszkamy jednak w dość małym mieście i wydaje mi się, że każdy zainteresowany bez problemu zasięgnie opinii, czy wyszuka informacje o danej placówce – dodaje Boryń.
W tym roku szkoły prześcigają się w wymyślaniu akcji promocyjnych, ale nie w realu, tylko w internecie.
- Udostępniamy filmiki, o szkole opowiadają nasi absolwenci, pokazujemy się w sieci - mówi Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3.
Co nowego?
Uczniowie mają do wyboru te kierunki, które dotychczas były otwierane w szkołach. W tym roku niewiele jest nowości. Nietypowy kierunek proponuje Zespół Szkół nr 3. Ma tutaj ruszyć liceum o profilu medialnym.
- Uczniowie będą mieć zajęcia związane z pracą dziennikarza, fotoreportera, grafika komputerowego, a także związane z autoprezentacją – mówi Anna Szynkiewicz, pedagog w ZS 3. - Będzie to aż dziewięć godzin w cyklu kształcenia poświęconych na zdobycie dodatkowych umiejętności.
Szkoła jest już w znacznej mierze wyposażona w sprzęt do nauki tego zawodu. Od kilku lat istnieje klasa fotograficzna, która ma w jednej z pracowni zbudowane studio z prawdziwego zdarzenia. Do tego dochodzą programy graficzne i koło dziennikarskie, które wydaje gazetkę „Puls ZS3”.
Kolejna nowość to kształcenie w zawodzie technik rachunkowości. Do tej pory szkoła oferowała kierunek technik ekonomista, który jest związany z prowadzeniem kadr i zarządzaniem firmą. Nowy kierunek będzie związany z prowadzeniem księgowości firmy.
Zespół Szkół nr 1 ma w ofercie kierunek technik mechatronik z innowacją E-SPORT. W programie są dodatkowe zajęcia z gamingu, treningi, a także organizacja i udział w ogólnopolskich turniejach e-sportowych.
Niedawno nowe kierunki wprowadzał Zespół Szkół nr 2. Liceum mundurowe od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem. Tutaj uczniowie są przygotowywani do pracy w policji, czy w wojsku, a także w ochronie lub administracji publicznej. W szkole powstała również klasa sportowa, w której główną dyscypliną jest koszykówka. Aby dostać się na ten profil trzeba dodatkowo przejść testy sprawnościowe.
- Na razie prowadzimy kampanię reklamową on-line i rozwieszamy plakaty w szkołach podstawowych z kodem QR. Dzięki temu kandydaci w szybki sposób wchodzą na stronę internetową na której znajdują się informacje o danym profilu – mówi Eliza Matusiak, dyrektorka ZS 2.
Może ogólniak?
Oferta pabianickich ogólniaków pozostaje bez zmian. I LO planuje utworzyć 4 lub 5 klas.
- To wszystko zależeć będzie od liczby chętnych. W tym roku mamy otwierać klasy liczące po trzydzieści dwie osoby – informuje Barbara Żwańska, dyrektorka I LO.
Tutaj odbyły się już spotkania on-line dla uczniów i rodziców. Było na nich 55 osób zainteresowanych.
Szkołę wyróżnia posiadanie stołówki na której wydawane są obiady.
II LO chwali się w tym temacie sklepikiem, w którym również można zjeść ciepły posiłek. Szkoła poza salą gimnastyczną korzysta również ze Sportowej Hali Powiatowej, gdzie odbywają się lekcje W-F.
Ważne daty
Rekrutacja ruszyła w poniedziałek (17 maja). Nabór prowadzony będzie elektronicznie do 21 czerwca do godz. 15.00. Później uczniowie mają czas do 14 lipca na doniesienie świadectw. 22 lipca będą ogłoszone listy zakwalifikowanych kandydatów. Do końca lipca będą musieli uzupełnić dokumentację. 2 sierpnia zostaną ogłoszone ostateczne listy osób przyjętych.
Komentarze do artykułu: Ósmoklasiści wybierają szkołę. Ruszył nabór
Nasi internauci napisali 0 komentarzy