W najbliższą sobotę na „Wielkie otwarcie” nowej sali koncertowej Pawelana koncert da Big Band Fabryka Wełny Pabianice. Tworzą go członkowie wielu znanych polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych, artyści będący nauczycielami akademickimi, muzykami Filharmonii Łódzkiej czy Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncert poświęcony jest pabianiczaninowi, dyrygentowi Orkiestry Polskiego radia i Telewizji w Łodzi Henrykowi Debichowi.
Sala koncertowa w pofabrycznym budynku robi wrażenie. Zobaczyliśmy ją po generalnej przebudowie w czwartek. Salę zaprojektowali łódzcy architekci - Michał Winiarski i Grzegorz Janiszewski.
– Pabianice zasługiwały na salę koncertową i taka powstała – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Furman, współwłaściciel pabianickiej firmy farmaceutycznej.
Najpierw jednak zbudował w Pabianicach Aflopark, a potem galerii sztuki Aflopa Art.
W 2014 r. zapowiadał powstanie sali koncertowej w pofabrycznych budynkach Pamoteksu. Wcześniej jednak zburzony 136-metrowy komin dawnej fabryki Krusche &Ender.
W budynku, gdzie kiedyś była siłownia Pamoteksu - miejsce, w którym wytwarzano energię dla zakładu bawełnianego, Furmanowi marzyła się sala koncertowo-widowiskowa na około pół tysiąca osób.
Architekci zostawili odrapany miejscami z tynku budynek i uzupełnili go szkłem, metalem, drewnem. Wewnątrz uwagę zwraca piękny drewniany kasetonowy sufit ( misternie odtworzony na podstawie ocalałych resztek przez współczesnych stolarzy) i potężna stalowa suwnica (pozostałość po dawnej siłowni). Klimatu nadają różnokolorowe ledowe taśmy rozmieszczone na gzymsach ścian i rozwieszone na nich olbrzymie kotary . Te kotary zasłaniają okna, okna są od strony wschodniej i zachodniej budynku. Pozostałe na ścianach północnej i południowej mają inna funkcję. Służą do akustyki sali.
Nie ma w tej sali krzeseł ani foteli na stałe przytwierdzonych do podłogi. Scena też jest ruchoma. Można ją postawić w każdym miejscu. Jest też największy w mieście ekran kinowy (można go rozwijać w razie potrzeby).
Budynek ma 425 m kw. powierzchni użytkowej. Architekci zaplanowali tam dwa poziomy. Na niższym, 2 metry pod podłogą znajdują urządzenia techniczne, np. klimatyzacja. Przy głównym budynku powstał parterowy obiekt, w którym urządzono m.in. garderoby dla wykonawców, pomieszczenia socjalne itp. Przedłużeniem „Pawelany” jest druga część hotelowa na kilkadziesiąt pokoi.
Ile to kosztowało? Andrzej Furman o pieniądzach nie chciał rozmawiać. Wiemy, że inwestycja była kosztowna.
– Taniej byłoby zburzyć wszystko i postawić nowy budynek – ujawnił rąbka tajemnicy A. Furman.
Czy dostał pomoc z Ministerstwa Kultury, wszak to zabytkowy budynek?
– Poproszę o następne pytanie - odparł.
Ale Pawelana to nie tylko sala koncertowa. Sala ma być na tyle wielofunkcyjna, żeby mogły się w niej odbywać wesela, pokazy, bale.
Kalendarz imprez kulturalnych na ten rok ujawnił Piotr Chrabelski, manager parku i galerii sztuki Pawelana:
23 kwietnia -Leszek Możdżer
16 września – Studio Acantus
7 października - Audiofeels
Aflopark zaprasza na Bloom Festiwal
14 maja wystąpi Adam Snopek z koncertem od AC do DC do Mozarta
28 maja - Robert Janowski Trio
11 czerwca- Marcin Wyrostek Kameralnie
25 czerwca - Ostatnie Kuszenie Małgozraty z koncertem Pamiętajcie o ogrodach
9 lipca - Pabianicki salon Muzyczny przedstawi Muzyczny ogród
13 sierpnia - Candela – największe latynoskie hity i pokaz tańca flamenco
27 sierpnia - The Beatleman -największe przeboje Beatlesów
10 września - Orkiestra Dęta z Górki pabianickiej z konecrtem muzyki filmowej
Aflopa Art
16 czerwca – wystawa Moniki Kubiaczyk-Cygan
13 października - wystawa pamięci Edith Piaf
3 listopada- wystawa; Beksiński w Pabianicach
Komentarze do artykułu: Pawelana: otwarcie w sobotę
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy