Wolontariusze przeszli szkolenie. Odbyło się w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. Szefem pabianickiego sztabu jest Katarzyna Skwara. Wolontariusze mają od 18 do 55 lat. Ośmiu z nich ma już doświadczenie, bo brało udział w Szlachetnej Paczce w latach ubiegłych. Dziesięciu angażuje się w akcję pierwszy raz. 
 
- Szkolenie było nie tylko przekazaniem ważnych informacji, ale także integracją zespołu – mówi Katarzyna Skwara. - Myślę, że wspólnie z tą grupą ludzi uda się osiągnąć cel. 
 
Teraz wolontariusze ruszają w teren. Rozpoczyna się kwalifikowanie rodzin, którym darczyńcy przygotują paczki. Na liście już znajdują się nazwiska. 60 rodzin. 
 
- To ciężka praca społeczna. Czasem bardzo trudne i bolesne rozmowy – mówi koordynatorka.
 
W tym roku nowym elementem jest znalezienie inwestora społecznego. Taka osoba to prywatny przedsiębiorca, który chce się zaangażować się w akcję. Na początek wpłaca jednorazowo 5.000 złotych. Później będzie zapraszany do udziału w projekcie i akcjach organizowanych przez wolontariuszy. Będą mogli się włączać w pomoc również pracownicy, których zatrudnia. Aby zostać inwestorem społecznym, trzeba wejść na stronę www.inwestorspoleczny.pl, wybrać jedną z lokalizacji i zdecydować się na darowiznę.
W akcję w Pabianicach włączą się również Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zespół Szkół Specjalnych nr 5. Finał odbędzie się w Zespole Szkół nr 2. Baza rodzin zostanie otwarta 19 listopada. Wtedy darczyńcy będą mogli podjąć decyzję, komu chcą pomóc. 
 
- Liczymy na to, że tak jak w ubiegłych latach w akcję włączą się szkoły, grupy pracowników, grupy sąsiadów czy znajomych, które utworzą się spontanicznie. Jest wiele takich darczyńców, którzy już czekają na otwarcie bazy – mówi Katarzyna Skwara.