Dolarami płacą Amerykanie za Ifosfamid, który produkuje dr Uznański. Pabianiczanin wytwarza substancję, z której zachodnie firmy farmaceutyczne produkują lek na raka. Jest to tak zwana „chemia”, dożylnie podawana chorym. Niszczy ona komórki nowotworowe.
– Eksportujemy na Zachód 88 procent naszej produkcji. Reszta przeznaczona jest na polski rynek do produkcji leku o nazwie Macdafen – mówi dr Uznański, prezes łódzkiej spółki Ifotam.
Ifosfamid jest bardzo drogi.
– Nie mogę powiedzieć, ile spółka produkuje i ile na tym zarabia. To tajemnica firmy. Na brak klientów nie narzekamy. Dużo inwestujemy – wyjaśnia.
W spółce pracuje 18. wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy produkują Ifosfamid w Systemie Zapewnienia Jakości zgodnie ze światowymi normami. Do każdych 10 kg substancji dołączają kilogram fachowej dokumentacji. Ostatni etap produkcji odbywa się w pomieszczeniach jałowych, gdzie pracownicy ubrani są w specjalne kombinezony, a w powietrzu nie ma ani jednej bakterii. Takie są wymogi produkcji farmaceutycznej.
– To jest właśnie sukcesem naszej spółki – wyjaśnia prezes.
Zaczęło się 10 lat temu
– Na początku lat dziewięćdziesiątych wróciłem z Bethesdy, koło Waszyngtonu (USA), gdzie pracowałem w jednym z największych ośrodków naukowych Urzędu Żywności i Leków (FDA) – wspomina dr Uznański. – Choć jestem chemikiem, bardziej interesowało mnie konstruowanie maszyn procesowych i tworzenie technologii chemicznych. Zrezygnowałem z pracy naukowej dla produkcji farmaceutyków.
Po udzieleniu licencji spółce na wytwarzanie Ifosfamidu dr Uznański kierował opracowaniem technologii. W 1995 r. sprzedał pierwszą partię Ifosfamidu. Pomysł polskiej metody otrzymywania Ifosfamidu powstał w laboratorium prof. Wojciecha Steca.
Najpierw był naukowcem
Zanim Uznański zajął się produkcją Ifosfamidu, pracował przez wiele lat w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem około 50 publikacji naukowych i kilku patentów. Jego specjalność to chemia kwasów nukleinowych. Uczestniczył w pracach naukowych nad szczepionką przeciwko żółtaczce i testami na obecność wirusa HIV.
Był stypendystą uniwersytetu Edmonton w Kanadzie. Kilka miesięcy pracował w Instytucie Maxa Plancka w Getyndze w Niemczech. Pod koniec lat 80. wyjechał do USA, gdzie pracował w ramach amerykańskiego programu nad zwalczaniem wirusa HIV. Jest współautorem amerykańskiego patentu dotyczącego metody syntezy siarkowych analogów DNA.
Jestem z Pabianic
– Urodziłem się w Pabianicach, moi rodzice mieli dom pod Strzelnicą – opowiada doktor. – Dziś stoją tam wieżowce.
Jego ojciec – Leonard Uznański, był mistrzem tkackim, a mama – krawcową. Dziadek Leopold miał dużą tkalnię przy ulicy Zielonej.
– Gdy w 1945 roku wojska niemieckie wycofywały się z Pabianic, na tkalnię dziadka spadła sowiecka bomba. Wtedy moja rodzina straciła cały majątek – wspomina.
Dwa lata po wojnie urodził się Bogdan Uznański. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 5, później do „czternastki”. Maturę zdał w 1965 roku w II Liceum Ogólnokształcącym.
– Naszym wychowawcą był profesor Henryk Koprowicz – dodaje.
Uznański ukończył Wydział Chemii na Politechnice Łódzkiej.
– Byłem kształcony w zakresie technologii lekkiej syntezy organicznej, czyli produkcji leków – wyjaśnia. – Pierwszą pracę podjąłem w pabianickiej Polfie, skąd dostawałem stypendium. Pracowałem na trzy zmiany, przez cztery miesiące. Byłem już starszym zmianowym, gdy z dnia na dzień otrzymałem propozycję pracy naukowej u prof. Steca. To było ciekawe wyzwanie, które zdecydowałem się podjąć. Tutaj uzyskałem stopień doktora nauk chemicznych.
Komentarze do artykułu: Ma lekarstwo na raka
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2024-11-18 14:59:06
Po raz czwarty opublikowano listę Top Ten Onko 2024, czyli dziesięciu leków - zdaniem onkologów - najbardziej potrzebnych w leczeniu nowotworów litych, jeszcze nieobjętych refundacją w Polsce. Za najważniejszy uznano preparat przydatny w leczeniu raka szyjki macicy.
Opublikowano listę Top Ten Onko 2024 zawierającą 10 najbardziej potrzebnych z punktu widzenia onkologów leków potrzebnych przy leczeniu nowotworów litych
Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajął lek cemiplimab w leczeniu raka szyjki macicy
Prof. Barbara Radecka wskazała, że przy tworzeniu tegorocznej listy kierowano się przede wszystkim niezaspokojonymi potrzebami chorych
Potrzebne leki na nowotwory nieobjęte refundacją
Podstawą do głosowania była lista rekomendacji zaproponowana przez prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego (na podstawie analiz przeprowadzonych przez firmę HTA Consulting). Następnie odbyło się głosowanie ekspertów Towarzystwa. W tym roku głosowało 8 osób, każda z nich mogła wskazać 10 leków najbardziej potrzebnych do wprowadzenia do praktyki klinicznej. Głosujący mogli jednak dodawać własne sugestie i jeden z takich dodanych leków znalazł się w tym zestawieniu.
Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu Top Ten Onko 2024 zajął lek cemiplimab w leczeniu raka szyjki macicy, który jako jedyny znalazł się we wskazaniach wszystkich głosujących i zdobył 75 na 80 możliwych punktów. Eksperci uznali, że ten lek powinien być zrefundowany w naszym kraju w pierwszej kolejności.
Pozostałe leki wymagające refundacji w pierwszej kolejności to:
durvalumab (rak dróg żółciowych),
selpercatinib (rak tarczycy),
durvalumab + tremelimumab (rak wątroby),
pembrolizumab (rak urotelialny i rak żołądka),
trastuzumab deruxtecan (rak żołądka i niedrobnokomórkowy rak płuca),
nivolumab + kabozantynib (rak nerkowokomórkowy),
lutet (177Lu) (rak prostaty),
abemacyklib (wczesny rak piersi).
Jak podkreśla w komentarzu przekazanym PAP prof. Maciej Krzakowski lek cemiplimab stosowany jest w tzw. immunoterapii w nowotworach narządu płciowego kobiety. Onkolog wyjaśnia, że u dużej części chorych poddawanych leczeniu chirurgicznemu lub radiochemioterapii dochodzi do nawrotu miejscowego albo do rozsiewu nowotworu.
- Stosujemy chemioterapię na bazie cisplatyny plus bewacyzumab, po której jednak po pewnym czasie dochodzi do progresji - zaznacza. Immunoterapia w porównaniu do chemioterapii zmniejsza ryzyko nawrotu, wydłużając czas wolny od progresji o 25 proc. w stosunku do komparatora (leku porównawczego) oraz o 30 proc. zmniejsza ryzyko zgonu. - Leczenie było znacznie lepiej tolerowane. Dlatego pierwsze miejsce na liście jest zasłużone - dodaje konsultant krajowy.
Lista na pilne potrzeby pacjentów
Część innych leków z tej listy również jest stosowana w immunoterapii w stanach zaawansowanych. Do takich leków należy durvalumab, pembrolizumab oraz nivolumab. Trastuzumab derukstekan to tzw. koniugat, czyli połączenie leku cytostatycznego z przeciwciałem działającym na receptor HER2 w raku piersi. Z kolei lutet (177Lu) jest celowaną terapię radioizotopowa.
Jak zaznacza prof. Piotr Wysocki leczenie to "znamiennie poprawia przeżycie całkowite pacjentów z rozpoznaniem uogólnionego raka prostat". Ostatni na liście abemacyklib jest lekiem, który według specjalisty pierwszy raz od bardzo długiego czasu pozwolił na "znamienną poprawę rokowania chorych na raka piersi poddawanych pooperacyjnej hormonoterapii uzupełniającej".
Prof. Barbara Radecka wskazuje, że przy tworzeniu tegorocznej listy kierowano się przede wszystkim niezaspokojonymi potrzebami chorych. Przyznaje jednak, że "wśród opiniowanych preparatów niewiele było leków, które w badaniach klinicznych wykazały spektakularną skuteczność". Jej zdaniem większości z nich brakuje jednak w codziennej praktyce klinicznej.
- Niektóre nasze głosy - to także sygnał do przemysłu farmaceutycznego, który niekoniecznie musi być zainteresowany kolejnym procesem refundacyjnym. Wskazując leki sugerujemy, że należy pochylić się nad pewną grupą chorych, nawet jeśli to nie jest marketingowo korzystne - przekonuje.
Prof. Piotr Wysocki zwraca uwagę, że decyzje Ministerstwa Zdrowia w poprzednich latach pokrywały się z sugestiami ekspertów. - Co ważne, nasze interpretacje wyników badań pokrywają się też z interpretacją wartości leków przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w kontekście ich ceny, co jest ogromnie istotne - uważa.
Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego ostateczne decyzje o refundacji leków powstają w wyniku interakcji trzech stron - klinicystów, producentów oraz Ministerstwa Zdrowia. - My jako środowisko możemy kształtować programy lekowe, zachęcam wszystkie grupy kliniczne do ich współtworzenia i doskonalenia - zaznacza.
==========
Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór tarczycy, prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu, odbytu, wątrobowokomórkowy, kory nadnercza, ostra białaczka szpikowa, głowy i szyi, podstawnokomórkowy skóry, trzustki, szpiczak mnogi, kostniakomięsak, mięsak, rdzeniak, glejak wielopostaciowy, kolczystokomórkowy skóry głowy i szyi, płaskonabłonkowy przełyku, przewlekła białaczka szpikowa, raki systemu trawiennego, moczowego, krwi, reprodukcyjnego, glejak mózgu, czerniak
GRYZEOFULWINA
Działa na większość rodzajów raka. Dawkowanie 500g 3x dziennie
MEBENDAZOL
Kostniakomięsak, mięsak, rak skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, wątrobowokomórkowy, kory nadnercza, ostra białaczka szpikowa, glejak wielopostaciowy, rdzeniak. Nowotwór mózgu, trzustki, tarczycy, rak kory nadnerczy.
ITRAKONAZOL
Rak prostaty, płuc, podstawnokomórkowy skóry. Możliwe białaczka, rak jajnika, piersi, trzustki. Może wzmacniać inne leki.
NIKLOZAMID
Rak piersi, prostaty, jelita grubego, jajnika, szpiczaka mnogiego, mózgu, ostra białaczka szpikowa, płuc, głowy i szyi. Białaczka, rak prostaty, wątroby, mózgu.
IWERMEKTYNA
Rak jajnika, piersi, płaskonabłonkowy przełyku, przewlekła białaczka szpikowa, raki systemu trawiennego, moczowego, krwi, reprodukcyjnego, glejak mózgu, czerniak i płuc. Jest skuteczna przeciwko szerokiej gamie nowotworów i ma wiele efektów.
DISULFIRAM
Rak kości, prostaty, piersi, jelita grubego, kolczystokomórkowy skóry głowy i szyi.
CYMETYDYNA
Nowotwór żołądka, rak okrężnicy, rak i guzy jelita grubego.
KETOKONAZOL
Rak prostaty, wątroby
Proszę przekaż znajomym, którzy mogą być zainteresowani tą informacją i moimi lekami.
Dziękuję
Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com
0066994403698
komentarz dodano: 2023-04-16 15:04:10
Oferuje leki przeciw pasozytom:
Iwermektyna 6mg 30zł. Listki po 2 tabletki, pudelko, ulotka.
- glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu.
Zen Plus - lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2023, listki po 1 tabletce` w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermetyny i Zentelu Albendazol, dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach.
Prazykwantel 600mg 7.5zł, ważny 08.2023, opakowanie szpitalne pod nazwą Opticide 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 75mg na kg dziennie przez 3 dni na przywry.
Zentel Albendazol 400mg 10zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.
Metronidazol 400mg 3zl, listki po 10 tabletek - pierwotniaki, pasożyty, bakterie beztlenowe, giardia, rzęsistek, odleżyny, owrzodzenia, ameboza, giardiaza, lamblioza.
Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2024, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.
Yomesan Niklozamid 500mg 7.5zł, ważny 01.2024, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.
Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com
0066994403698
Tez inne leki:
Iwermektyna 6mg 30zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 3zl
Chinina 300mg 2zl
Deksametazon 0.5mg 1zl
Kolchicyna 0.6mg 2zl
Finasteryd 5mg 5zl
Dutasteryd 0.5mg 8zl
Budezonid 200mg 100zl
Prazykwantel 600mg 7.5zl
Albendazol Zentel 400mg 10zl
Metronidazol 400mg 3zl
Tynidazol 500mg 1zl
Mebendazol Vermox 100mg 1zl
Niklozamid Yomesan 500mg 7.5zl
Mam też antybiotyki:
Doksycyclina 100mg 1zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Cyprofloksacyna 500mg 3zl
Azytromycyna 250mg 5zl
Amoksycylina 1000mg 5zl
Biseptol Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
Klindamycyna 300mg 3zl
Roksytromycyna 300mg 3zl
Ospen 250k 50gr
Tetracyklina 250mg 50gr
Przeciwgrzybicze:
Itraconazol Orungal 100mg 4zl
Ketokonazol 200mg 3zl
Fluconazol 200mg 5zl
Gryzeofulwina 500mg 2zl
Nystatyna 100k globulki 1zl and 500k 3zl
Oraz inne leki
Metformina 1000mg XR 3.5zl
Metformnina 500mg 75gr
Dysulfiram 500mg 3zl
Undestor 40mg 4zl
Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl