Bezrobotni są podzieleni na trzy grupy. Pierwsza, są to osoby od razu gotowe do podjęcia zatrudnienia, oczekujące od urzędu jedynie oferty pracy. Drugi profil pomocy przydzielany jest osobom, które potrzebują zrobić kurs, bo w swoim zawodzie nie mogą znaleźć pracy lub są zainteresowane stażami i innymi formami aktywizującymi. Najtrudniejsza jest grupa trzecia. Są to ci, którzy wymagają szczególnego wsparcia, by móc powrócić na rynek pracy. Zarówno dla drugiej, jak i trzeciej grupy dodatkową szansą ma być agencja zatrudnienia, z którą pabianicki PUP rozpoczął współpracę. Industry Personnel Services Sp. z o.o. z Wrocławia ma udzielić wsparcia 220 pabianickim bezrobotnym.
- Nasza rola polega na tym, że musimy te osoby wybrać. Są to osoby długotrwale bezrobotne, którym trudno jest się odnaleźć na rynku pracy – mówi Danuta Skwirowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach. - Zadaniem agencji jest przeprowadzenie pełnego pakietu aktywizacyjnego, który ma na celu doprowadzenie osób bezrobotnych do znalezienia i co szczególnie istotne, utrzymania pracy.
Osoby bezrobotne typowane są przez doradców klienta. Są oni równocześnie ich opiekunami. Kierowanie ich do agencji zaczęło się 1 lipca.
Na początku doradcy z agencji diagnozują pod kątem zdolności i motywacji do podjęcia pracy. Określają indywidualny plan działań dla każdego bezrobotnego. Skierowana do agencji osoba uzyska dodatkowo wsparcie coachingu grupowego i szkoleń, m.in. z zakresu obsługi komputera.
- Doradca zawodowy będzie każdorazowo podejmował indywidualną decyzję, jakie inne, dodatkowe formy pomocy zastosować, aby uczestnik mógł podjąć pracę. Ich wachlarz jest szeroki, a wybór formy będzie zależał od potrzeb bezrobotnego – tłumaczy Skwirowska.
Doradcy z agencji mają zmotywować bezrobotnych do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia. Agencja Industry Personnel Services będzie również pośredniczyła w przedstawianiu ofert. Będzie pomagała napisać CV, list motywacyjny i skompletować dokumenty.
- Mają być również organizowane symulacyjne rozmowy kwalifikacyjne. Na takich warsztatach uczestnicy będą mieli możliwość przećwiczenia rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą – dodaje dyrektorka PUP.
Opieka agencji nad bezrobotnym nie skończy się z chwilą podjęcia pracy. Doradca zawodowy nadal będzie pozostawał w kontakcie i służył radą. Ma też nadal motywować do utrzymania zatrudnienia i pomagać w rozwiązywaniu problemów zawodowych.
PUP w Pabianicach jest jednym z czterech urzędów w województwie, które biorą udział w tym przedsięwzięciu.
Komentarze do artykułu: Kto aktywizuje naszych bezrobotnych?
Nasi internauci napisali 9 komentarzy
komentarz dodano: 2015-08-16 10:14:05
komentarz dodano: 2015-08-11 23:11:13
komentarz dodano: 2015-08-11 19:21:18
komentarz dodano: 2015-08-11 09:18:53
komentarz dodano: 2015-08-11 00:59:57
komentarz dodano: 2015-08-10 22:03:12
Praktyki mieli u jakiegoś pomazańca śniadego. Jedyne czego się uczyli to zmywania naczyń jako darmowa siła robocza.
komentarz dodano: 2015-08-10 21:41:38
komentarz dodano: 2015-08-10 13:02:39
Dla ludzi bezrobotnych potrzeba przede wszystkim PRACY a nie spotkań z panienkami które wciskają kit ludziom potrzebującym pracy i chleba. Im nie trzeba zadnego coachingu tylko miejsc pracy.
Kiedyś pojawiła się podobna firma proponująca niepełnosprawnym 1 grupy kursy zatrudnieniowe do pracy w gastronomii, handlu, itp . Wszystko było by ok ale ci niepełnosprawni to ciężko poszkodowani przez choroby ludzie którzy nigdy sami na ulicę nie wychodzą sami a tu chciano zrobić z nich pracowników. Taka firma coachingowa zrobi wszystko aby sama zarabiać pieniądze, nawet kosztem innych.
komentarz dodano: 2015-08-10 11:58:35