W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Muzeum Miasta Pabianic pabianiczanie spotkali się z Aliną Dąbrowską- jednym z ostatnich żyjących świadków hitlerowskich okrucieństw. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Pabianic.
Pani Alina w tym roku ukończyła 96 lat. Mimo to zachwyciła licznie przybyłych słuchaczy swą niebywałą pamięcią. Z dokładnymi szczegółami opisywała przedwojenne lata swojego życia oraz tragedie jakie spotkały ją później- wybuch wojny, aresztowanie za działalność konspiracyjną, wywózki do obozów koncentracyjnych, dwa marsze śmierci. Opowiedziała o swojej rodzinie i ludziach, którzy w tych strasznych czasach stanęli na jej drodze. Minęło wiele lat zanim mogła mówić o dramatycznych przeżyciach. Za swój obowiązek uważa przypomnienie zdarzeń podczas II wojny światowej.
- Jestem ogromnie zaskoczona tak dużym zainteresowaniem tym, co mam do opowiedzenia. Dziękuję, że mogę w tym wydarzeniu uczestniczyć. Jest ono dla mnie bardzo ważne, gdyż Pabianice są moim rodzinnym miastem. Jestem szczęśliwa, że tak bardzo ceni się przeszłość- mówiła bohaterka spotkania.
Historia wojennej tułaczki została opisana w książce Wiktora Krajewskiego „Wiem, jak wygląda piekło”. Można było kupić ją w trakcie spotkania. Po skończonej opowieści nie obyło się bez oklasków. Wręczono kwiaty, min. przez przedstawicieli II LO im. Królowej Jadwigi w Pabianicach, którego Pani Alina jest najstarszą, żyjącą absolwentką. Głoś zabrali również słuchacze.
- Chylę czoło. Jestem pełna podziwu dla Pani determinacji i siły. Pani jest pięknym przykładem i ikoną dla nas wszystkich. Dziękujemy za to spotkanie.- mówiła ze wzruszeniem jedna z pabianiczanek.
Po oficjalnej części nastąpiło podpisywanie książek oraz zachęcono gości do wspomnień na temat wydarzeń w pierwszych dniach wojny w naszym mieście. Wystawa mieszcząca się w piwnicy muzeum pokazuje przebieg działań wojennych, a także ich skutki. Ponadto można podziwiać rysunki pabianiczanina Czesława Molendy, które powstały podczas jego pobytu w więzieniu w fabryce Michała Glazera w Łodzi.
Komentarze do artykułu: Spotkanie z Aliną Dąbrowską
Nasi internauci napisali 7 komentarzy
komentarz dodano: 2021-08-25 07:47:35
Panie Prezydencie Mackiewicz ,
bardzo prosimy o upamiętnienie tej Kobiety nadając nazwę nowo powstałej ulicy w naszym mieście imieniem Aliny Dąbrowskiej.
komentarz dodano: 2021-08-24 10:08:05
komentarz dodano: 2019-09-04 22:14:17
komentarz dodano: 2019-09-03 22:13:11
komentarz dodano: 2019-09-02 21:06:07
A bzdurne wypowiedzi pani prezydent Dulkiewicz są już faktem.
komentarz dodano: 2019-09-02 18:04:02
komentarz dodano: 2019-09-02 16:26:31