Ogłoszenie przetargu poprzedzą konsultacje rynkowe, do których zgłosiło się siedmiu producentów, w tym liderzy na rynku e-autobusów.

- Oczekujemy, że wstępne konsultacje rynkowe umożliwią pozyskanie informacji w zakresie najlepszych, najnowocześniejszych oraz najkorzystniejszych technicznie, technologicznie i ekonomicznie rozwiązań – mówi Marcin Chmielewski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji UM. - Na podstawie pozyskanych danych zostanie opracowany opis przedmiotu zamówienia z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji. Uzyskane informacje przyczynią się do opracowania kryteriów oceny ofert, którymi Urząd Miejski będzie się kierował przy wyborze oferty w przetargu, z uwzględnieniem aspektów funkcjonalnych i jakościowych.

W tym roku, od stycznia do sierpnia, na terenie Pabianic przeprowadzono pięć testów autobusów elektrycznych: Solaris Urbino 12, Solaris Urbino 9 LE electric, KingLong PEV9 SmartCity, Youtong U12 oraz Pilea 10E. Będą kolejne, a doświadczenia z testów drogowych mają być pomocne przy dalszych etapach.

Drugim tematem konsultacji rynkowych będzie zaprojektowanie i budowa infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych w zajezdni MZK. Do tych konsultacji zgłosiły się trzy firmy.

Inwestycje w komunikacji miejskiej w perspektywie najbliższych trzech lat to: dostawa autobusów elektrycznych i przystosowanie do ich obsługi zajezdni MZK, a także przebudowa zatok autobusowych, parkingu park&ride przy dworcu kolejowym i torowiska na pętli Duży Skręt.

Miasto stara się o ich dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w trybie pozakonkursowym – wnioski zostaną złożone w pierwszej połowie przyszłego roku.

Przeczytaj też: Zmodernizują komunikację miejską