Artykuł powstał w ramach cyklu "eko z Życiem". Promujemy świadome życie w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Dbajmy o własne podwórko! Dziś o eko sprzataniu:
Mają bezpieczny i prosty skład, nie generują śmieci a co najważniejsze – zrobisz je w domowym zaciszu. Jak?
Uniwersalna pasta myjąca
Użyjesz jej do czyszczenia gładkich powierzchni: armatury, zlewu, blatów, lodówki, piekarnika, a także do … odplamiania ubrań. Co to za niezwykła mieszanina?
Do jej stworzenia potrzebujesz jedynie wody i sody oczyszczonej. Napełnij naczynie sodą i powoli mieszając, dolewaj wodę aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Możesz wybrać czy wolisz twardszą pastę do szorowania (wtedy dodaj mniej wody) czy mleczko (wtedy więcej). Nie musisz robić dużej ilości pasty. Jej wykonanie jest szybkie i można ją zrobić bezpośrednio przed porządkami. Soda tak samo dobrze zadziała naniesiona na wilgotną szmatkę. Oczyszcza powierzchnię a jej drobinki delikatnie szorują po zabrudzeniach, stąd dobrze oczyści np. kuchenkę gazową.
Płyn do czyszczenia
Świetnie domywa szyby, lustra, płytki, podłogi. Jaki jest jego sekretny składnik? To… ocet, który doskonale odtłuszcza powierzchnie. Płynem można spryskać ślady mydła czy pasty do zębów i lekko przetrzeć, by się ich pozbyć. Rozprowadzony na oknie doskonale sobie radzi z brudem.
Jak go wykonać? Wymieszaj wodę i ocet spirytusowy w proporcji 1:4 (do dużych zabrudzeń, np. zewnętrzne szyby okien, można sporządzić mieszaninę 1:1). Czyli jedna szklanka octu na cztery szklanki wody lub, gdy potrzeba mocniejszego środka, jedna szklanka octu na jedną szklankę wody. Do tego dodajemy kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego – w domu świetnie sprawdzają się herbaciany, lawendowy, bergamotka. Płyn następnie przelewamy do butelki z nakrętką lub atomizerem i energicznie wstrząsamy.
Aby jeszcze mocniej zmniejszyć ilość odpadów po sprzątaniu, zamiast myć powierzchnie papierowym ręcznikiem po spryskaniu można przetrzeć ją materiałową ścierką a do zdjęcia nadmiaru płynu użyć gumowej ściągaczki.
Proszek do prania
Domowa chemia do pralki to kolejny krok do „ekologicznego wtajemniczenia”. By wykonać domowy proszek do prania, potrzebne są: soda kalcynowana (węglan sodu), boraks i płatki mydlane. Choć te składniki mogą brzmieć obco, w Internecie aż roi się od ekologicznych sklepów, w których kupimy te środki, w zbiorczych opakowaniach a nawet w dobrym dla środowiska szkle. Wymieszaj szklankę boraksu ze szklanką sody kalcynowanej i dwiema szklankami płatków mydlanych.
Jeśli potrzebujesz mocniejszejszego proszku, zamiast płatków mydlanych użyj 1 szklanki nadwęglanu sodu.
Uwaga! Ponieważ domowy proszek do prania nie zawiera substancji powierzchniowo czynnych, nie należy używać go do mocnych zabrudzeń jak np. pieluchy wielorazowe, ścierki kuchenne, odzież robocza.
Płyn do płukania tkanin
Nie ma prostszego przepisu: do szuflady pralki wlej szklankę octu. Możesz wymieszać ją z olejkiem eterycznym.
Proszek do zmywarki
Wymieszaj szklankę boraksu, pół szklanki sody kalcynowanej i pół szklanki nadwęglanu sodu. Przesyp do zamykanego słoika. Na jeden cykl zmywania wsyp kopiastą łyżkę proszku do dozownika na tabletkę. Codziennie zamieszaj zawartość słoika – lubi twardnieć.
Z proszku możesz też wykonać tabletki – przesyp go do silikonowej foremki na lód. Odstaw na noc i rano wyjmij gotowe tabletki.
By twoja zmywarka była jeszcze bardziej ekologiczna, zamiast nabłyszczacza wlej ocet a zamiast soli – zwykłą sól kuchenną.
Najczęściej zadawane pytania
Czy dom nie będzie śmierdział octem?
Zapach octu wietrzeje po parunastu minutach od sprzątania. Można mu pomóc, otwierając na chwilę okno.
Czy pasta z sody nie zarysuje powierzchni w domu?
Należy jej używać do takich samych powierzchni, do których używalibyśmy mleczko/pastę z drogerii.
Czy ocet nie spowoduje blaknięcia drewna?
Spowoduje. Dlatego do drewna należy stosować środki na bazie olejów. Płyn z octem dobrze się nada za to do odkażania deski do krojenia. Jeśli jest drewniana, warto po umyciu zaimpregnować ją niewielką ilością oleju naniesioną na szmatkę.
Komentarze do artykułu: Ekologiczne środki czystości [PRZEPISY]
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2020-03-12 12:48:23