Arcybiskup informację o przedłużeniu dyspensy na okres Wielkanocy ogłosił w komunikacie opublikowanym na stronie kurii łódzkiej. Wyjaśnił, że skorzystanie z niej oznacza, że nieobecność w te dni na mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Duszpasterz łódzkiego kościoła zachęcił wszystkich korzystających z dyspensy do udziału w nabożeństwach odprawianych w dni powszednie. Zaapelował, aby odbywało się to z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcił również do osobistej i rodzinnej modlitwy i uczestniczenia we wspólnocie Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.  Na kanale YouTube archidiecezji codziennie o godz. 7.30 transmitowane są msze święte. Dostępne są też archiwalne zapisy, m.in. nauczania abpa Rysia.

Dyspensa

„Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panująca epidemią, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 10 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej a także osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Uroczystości Triduum Paschalnego będą transmitowane z naszej archikatedry miedzy innymi przez Łódzki oddział TVP 3.

W duchu powyższych decyzji, proponuję, aby podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także skorzystanie z tego błogosławieństwa w kościołach z zachowaniem, jednakże wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.

W związku z trwającym czasem Komunii świętej wielkanocnej usilnie zachęcam do przystępowanie do sakramentu pojednania i pokuty, a księży proszę o jak najszersze umożliwienie korzystania z niego w dni powszednie i świąteczne.”