Zgodnie z przyjętą ustawą, dziś należy się nam dodatkowy dzień wolny. Czy oznacza to jednak, że przy pogorszeniu zdrowia musimy zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy zamiast do lekarza pierwszego kontaktu? I co z zaplanowanymi wcześniej, czasem kilka miesięcy, wizytami lekarskimi?
- W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Co to oznacza dla pabianiczan? Nie będzie można liczyć na przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Potwierdza to Adam Marczak z Pabianickiego Centrum Medycznego.
- Nasze przychodnie POZ, czyli te przy Wileńskiej i Nawrockiego, będą zamknięte – deklaruje.
Podobnie inne pabianickie przychodnie mające umowę z NFZ.
Działać będą szpital, szpitalny oddział ratunkowy i świąteczna i nocna pomoc medyczna. To tam można się udać w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, także z dzieckiem. W szpitalu planowo będą się odbywać zabiegi i operacje, a oddziały będą przyjmować pacjentów.
Na co jeszcze możemy liczyć? Wizyty u specjalistów czy na rehabilitacji, które są zaplanowane z wyprzedzeniem, nie zostaną odwołane. Pracować powinny też rejestracje w poradniach, choć nie w pełnym zakresie.
- Przy zapewnieniu wynagrodzenia jak za dzień ustawowo wolny od pracy – mówi rzecznik łódzkiego NFZ.
Nie będą za to pracować regionalne centra krwiodawstwa czy stacje sanitarno-epidemiologiczne. (M)
Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy, również będą otwarte. W Pabianicach są to „Dbam o Zdrowie”- ul. Łaska 50/54, tel. (42) 227-71-44. „Dar Zdrowia” - ul. Targowa 19, tel. (42) 211 –70- 45, „Karolewska” - ul. Jana Pawła II 36/40, tel. (42) 213-90-70.
Komentarze do artykułu: Czy dziś, 12 listopada, przyjmie nas lekarz?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy