W tegoroczną kampanię promującą ekologiczne środki transportu ponownie włączyły się: Urząd Miejski w Pabianicach i Miejski Zakład Komunikacyjny, przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej, Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic oraz Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, a także Starostwo Powiatowe.
Przez cały tydzień we wszystkich autobusach będzie prowadzona akcja „Książka w drodze”, gdzie znajdziemy około 300 książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chętni mogą wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej.
W ramach ETM zorganizowano 7. edycję konkursu „Kolorowy bilet”, adresowaną do uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.
Najciekawszy projekt biletu ulgowego za 1,50 zł zostanie wydrukowany w nakładzie 20 tys. sztuk i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 4 października w szkołach albo do 10 października w Wydziale Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. św. Jana 4, p. 24). Regulamin konkursu, formatka biletu oraz wymagane zgody dostępne są do pobrania na stronie www.komunikacjapabianice.pl. W poprzednich latach najwięcej prac na konkurs zgłaszały Szkoły Podstawowe nr 14 i 17. W ramach tegorocznego tygodnia mobilności wybrane klasy z tych szkół zostały zaproszone na zwiedzanie zajezdni MZK.
22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami i tramwajami. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, którego jesteśmy właścicielem. Razem z właścicielem auta, bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.
Również 22 września odbędzie się rowerowa gra miejska – tym razem śladami zrównoważonej mobilności. Rejestracja uczestników potrwa w godz. 10.30-11.00 na dworcu MZK na krańcówce przy ul. Waltera-Jankego.
Będą tam wydawane karty gry miejskiej (w formie specjalnych biletów) z miejscem na zbieranie pieczątek. Zadaniem uczestników będzie pokonanie 3 punktów kontrolnych (dworzec MZK, Stary Rynek i dworzec PKP) i zebranie w każdym z nich pieczątek oraz informacji potrzebnych do odpowiedzi na pytanie zadane podczas finału gry. W każdym z tych miejsc będzie krótko przypominana historia pabianickiej komunikacji: autobusowej, tramwajowej i kolejowej.
- Zachęcamy do przemieszczania się między punktami gry nowo wybudowanymi drogami rowerowymi. Na dworcu PKP uczestnicy gry rowerowej będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody w konkursie wiedzy o Pabianicach – mówi Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.
Regulamin gry miejskiej będzie dostępny na stronie internetowej www.komunikacjapabianice.pl.
Na ulice Pabianic 22 września wyjedzie piętrowy autobus, który obsłuży wybrane kursy linii 1 i 5. Godziny odjazdów piętrusa:
linia 1: z Dworca PKP o godz. 12:33 i 16:33, z Waltera-Jankego o godz. 13:02 i 17:02,
linia 5: z Dworca PKP o godz. 13:53, 15:13, 17:53 i 19:03, z Waltera-Jankego o godz. 14:27, 15:47, 18:27 i 19:27.
Dwie akcje z okazji ETM przygotowało również Starostwo Powiatowe. Jedna z nich skierowana jest do mieszkańców, druga dla pracowników tego urzędu.
- W przyszłym tygodniu, każdy mieszkaniec, który sfotografuje się z rowerem lub hulajnogą na tle obiektów Starostwa, udostępni zdjęcie na swoim Facebooku i oznaczy nasz urząd, zostanie nagrodzony specjalnym gadżetem – zachęca starosta Arkadiusz Jaksa. - Co godzinę będzie do wygrania jeden gadżet. Wystarczy pokazać udostępnione w internecie zdjęcie. Chcemy tym zachęcić i zwrócić uwagę na to, iż do poruszania się, przede wszystkim na co dzień, możemy korzystać z niskooemisyjnych lub bezemisyjnych źródeł transportu. Szczególnie, że w naszym mieście w ostatnich latach powstała sieć dróg rowerowych, dzięki czemu jeździ się lepiej i bezpieczniej.
Pracownicy Starostwa, jeśli w przyszłym tygodniu zdecydują się na przyjazd do pracy rowerem lub hulajnogą elektryczną, również dostaną drobne upominki.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej. Tematem przewodnim w tym roku jest współdzielenie przestrzeni publicznej. Organizatorzy przypominają, że przestrzeń publiczna należy do wszystkich i zachęcają: „przesiadaj się i jedź”.
Komentarze do artykułu: Atrakcje Europejskiego Tygodnia Mobilności
Nasi internauci napisali 0 komentarzy