Niewybuch znaleziono w ubiegłą środę, tuż po godzinie 17.00, w miejscowości Redociny (gm. Dłutów). Pocisk wykopano podczas rozbiórki budynku gospodarczego. Właściciel posesji wstrzymał dalsze prace, a o swoim odkryciu poinformował policję. Do czasu przyjazdu wojskowych saperów teren zabezpieczali pabianiccy funkcjonariusze.
– Na miejscu potwierdzono, że skorodowany pocisk artyleryjski (około 75 mm) może pochodzić z czasów II Wojny Światowej– relacjonuje sierżant sztabowy Agnieszka Jachimek z pabianickiej policji.
Wezwano saperów z 25 Batalionu Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Wojskowi zabrali znalezisko dopiero następnego dnia i przewieźli je na poligon. Tam zdetonowali niewybuch.
To kolejna już „pamiątka” z czasów wojny znaleziono w gminie Dłutów. 23 czerwca tego roku w Dłutówku znaleziono granat moździerzowy. Skorodowany granat moździerzowy typu B (około 80 mm) z czasów II Wojny Światowej zauważył pracownik Urzędu Gminy w Dłutowie podczas spaceru brzegiem rzeki Dłutówki.
O znalezisku natychmiast powiadomiono saperów z 25 Batalionu Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Do czasu ich przyjazdu, teren ujawnienia niewybuchu był zabezpieczany przez pabianickich policjantów. Wojskowi saperzy zabrali znalezisko i przewieźli je na poligon, gdzie został zdetonowany.
Policja przypomina
Niebezpieczne „pamiątki” po II Wojnie Światowej nadal odnajdywane są podczas spacerów w lesie, prac rolnych lub remontów budynków czy dróg. Przy tego typu znaleziskach każdy musi wykazać się wyjątkową ostrożnością. Ważne, aby wiedzieć, jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu. W żadnym przypadku nie należy przenosić tego typu znalezisk, ani ich dotykać, odkopywać i podnosić. Nie wolno również ich wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, czy rowy. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Komentarze do artykułu: Niewybuch pod budynkiem gospodarczym
Nasi internauci napisali 0 komentarzy