ad

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Na początku trzeba zaznaczyć, że kredyt gotówkowy nie jest zobowiązaniem celowym. Co to oznacza? Aby go zaciągnąć, nie trzeba określać, w jaki sposób pozyskane od banku środki zostaną wydane. Pieniędzmi, czy to wypłaconymi w gotówce, czy – co się częściej zdarza – przelanymi na wskazane konto bankowe, można dowolnie dysponować.

A jak dostać kredyt gotówkowy? Należy złożyć prosty w wypełnieniu wniosek. Można to zrobić w siedzibie banku lub online. W tym drugim wypadku wszystkie dokumenty zostaną przesłane drogą elektroniczną.

Do zaciągnięcia tego zobowiązania potrzebny będzie dowód osobisty oraz zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia i wysokości dochodów, które musi wystawić Ci pracodawca. Na podstawie tych dokumentów oraz Twojej historii kredytowej, bank sprawdzi Twoją zdolność. Musisz jednak wiedzieć, że im starasz się o wyższą kwotę, tym większe wymagania będą przed Tobą stawiane.

Warto też sprawdzać kredyty gotówkowe na HotMoney.pl, gdzie można porównać oprocentowanie, prowizję, RSSO oraz wysokość miesięcznej raty. Przy czym zwróć uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która często jest dużo wyższa, niż oprocentowanie i pokazuje realne koszty kredytu.

Co to jest kredyt samochodowy?

Czym jest natomiast kredyt samochodowy? To zobowiązanie celowe, które można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego – środkami uzyskanymi z tego rodzaju kredytu nie można dodatkowo sfinansować wakacji czy wyprawki szkolnej.

Co więcej, podczas spłacania kredytu, właścicielem auta jesteś nie tylko Ty, ale również bank. Wynika to z zabezpieczenia zobowiązania w postaci cesji polisy ubezpieczeniowej czy zastawu rejestrowego.

Bank, oprócz przedstawienia dowodu osobistego, często wymaga również dostarczenia informacji związanych z wybranym pojazdem. Ponadto w wielu przypadkach konieczne jest wniesienie wkładu własnego.

Biorąc pod uwagę te ograniczenia można by się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Jednak na korzyść kredytów samochodowych przemawia to, że najczęściej są niżej oprocentowane, ostatecznie spłaca się więc mniejszą sumę. Ale czy faktycznie to się opłaca?

Kredyt gotówkowy czy samochodowy – co wybrać?

Na początku warto dowiedzieć się, że sfinansowanie zakupu używanego pojazdu kredytem samochodowym może być utrudnione. Dzieje się tak dlatego, że banki najczęściej wymagają, aby w dniu spłaty zobowiązania samochód nie był starszy niż wskazana ilość lat (zwykle jest to 10 lat). Ponadto ostateczny koszt kredytu zależy także od wieku auta (im jest starsze, tym koszty są wyższe), jego wartości (im jest droższy, tym warunki są korzystniejsze) oraz poniesionego wkładu własnego. Trzeba mieć też stale na uwadze, że współwłaścicielem jest bank.

Dlatego w praktyce okazuje się, że najczęściej kredyt samochodowy opłaca się zaciągnąć wtedy, gdy planujesz zakup nowego auta. W przypadku używanych pojazdów eksperci radzą, aby wybrać kredyt gotówkowy, którego koszty nie są uzależnione od tak wielu czynników.